Rozhovor s advokátem Pavlem Černým: V předělaném stavebním zákoně bude víc razítek než slibované jedno

3.5.2022

Je to paradox. Zákonem roku se minulý týden na základě hlasování právníků a podnikatelů v prestižní anketě společnosti Deloitte stal nový stavební zákon. Tedy norma, kterou připravila a schválila Babišova vláda, ale nový kabinet některé její pasáže odmítá a již platný zákon se snaží „za pochodu“ přepsat. Času je ale málo.

Zákon je schválený, jeho platnost je stanovena na polovinu roku 2023 a nejde o pár paragrafů – kvůli zcela novým stavebním předpisům se změnilo dalších 50 různých typů zákonů a vyhlášek.

Ke změnám se ale musí přistupovat uvážlivě. V rozhovoru pro Deník na to znovu upozorňuje Pavel Černý, advokát z kanceláře Frank Bold, který jako odborník na stavební právo připomínkoval už první verzi zákona. Ta se připravovala téměř pět let.

Zákonem roku se paradoxně stal zákon, který stávají vláda přepisuje. Které principy by podle vás měly zůstat zachovány i v „předělávce“?
Ze samotného aktuálního návrhu „věcné“ novely stavebního zákona zdánlivě vyplývá, že kromě soustavy stavebních úřadů zůstávají původní principy zachovány. Ve skutečnosti však novela obsahuje zásadní změny v souvisejících předpisech, které jednoznačně ruší koncept „jednoho razítka“.

Podle mého názoru by měly být zachovány všechny hlavní principy, které schválený zákon obsahoval, k nimž patří vznik jednotné soustavy stavebních úřadů, odstranění systémové podjatosti, komplexní posuzování záměrů a integrované rozhodování, zákaz opakovaného vracení řízení na úřady 1. stupně (úředního ping pongu) nebo přísnější přístup k černým stavbám. K nim by bylo vhodné doplnit úpravy posilující postavení samospráv v oblasti územního plánování a jednoznačně zakotvující pravomoci a odpovědnost specializovaných úředníků za ochranu jednotlivých veřejných zájmů.

Pokračujte v rozhovoru na Deník.cz

Máme největší tým na stavební právo v ČR. Jsme Vaši partneři pro správná rozhodnutí

Obraťte se na nás

O zákoně

Kdo plánuje stavět bytový dům, stráví několik let jen administrativou. Na tom, že povolování staveb je u nás zbytečně složité, se shodují investoři i obce.

Situaci má zlepšit nový stavební zákon, který 14. července 2021 schválil Parlament a účinnost nabude od 1. července 2023. Nová vláda aktuálně připravuje odkladovou i věcnou novelu, které mají posunout účinnost a posléze změnit některé části zákona.

Aktuální informace o chystaném zákonu vám přinášejí Frank Bold Advokáti. Jako spoluautoři původního návrhu zákona jsme přední experti na stavební právo a územní plánování v České republice.

Jaké nejdůležitější aspekty obsahuje nový stavební zákon? Přečtěte si 5 hlavních změn.

Balíček videokurzů

Ztratili jste se v tom, co a kdy přinese nový stavební zákon, s jakými změnami přichází vláda a co Vás v příštích měsících čeká?

Ať už podnikáte ve stavebnictví, působíte v samosprávě nebo třeba jen stavíte dům, za výhodnou cenu Vám nabízíme balíček obsahující aktuální hodinový videokurz, který Vám pomůže se v aktuální situaci zorientovat. Navíc dostanete i podrobné 3hodinové školení o celém novém stavebním zákoně.
více o videokurzech