Na začátku března se změnil vývoj situace ohledně nového stavebního zákona. Poslanci rozhodli, že základem pro další projednávání jeho návrhu už nebude původní materiál ministerstva pro místní rozvoj. Místo něj se podle ČTK stane podkladem komplexní pozměňovací návrh sněmovního hospodářského výboru, který počítá s převodem všech stavebních úřadů pod stát. K tomuto návrhu budou moci poslanci nyní směřovat své pozměňovací návrhy.
Řada opozičních poslanců ale verzi NSZ pocházející z hospodářského výboru kritizuje a odmítá. Skupina poslanců v čele s Martinem Kupkou (ODS) proto připravila alternativní komplexní pozměňovací návrh, který část úřadů pod obcemi zachovává. Ve sněmovním systému se už objevily dvě desítky pozměňovacích návrhů. Poslanci proto přerušili projednávání stavebního zákona do konce března, aby měli čas na přípravu svých úprav.
zdroj: ČTK
Kdo plánuje stavět bytový dům, stráví několik let jen administrativou. Na tom, že povolování staveb je u nás zbytečně složité, se shodují investoři i obce.
Situaci má zlepšit nový stavební zákon, který 14. července 2021 schválil Parlament a účinnost nabude od 1. července 2023. Nová vláda aktuálně připravuje odkladovou i věcnou novelu, které mají posunout účinnost a posléze změnit některé části zákona.
Aktuální informace o chystaném zákonu vám přinášejí Frank Bold Advokáti. Jako spoluautoři původního návrhu zákona jsme přední experti na stavební právo a územní plánování v České republice.
Jaké nejdůležitější aspekty obsahuje nový stavební zákon? Přečtěte si 5 hlavních změn.