Věcná novela nového stavebního zákona - krok zpět ke komplikovanému povolování

25.8.2022

Cílem nového stavebního zákona mělo být zjednodušení stavebního řízení. Momentálně však není pravděpodobné, že by k němu mělo v blízké budoucnosti dojít. Zákon sice měl od 1. 7. 2023 zavést integrované řízení o povolení staveb, aktuálně předložená novela však tuto úpravu zásadně mění.

Ministerstvo pro místní rozvoj v odůvodnění novely tvrdí, že jeho cílem zůstává zjednodušení a zrychlení povolovacích procesů. Obsahem novely je ale návrat k samostatnému posuzování stavebních záměrů dílčími stanovisky různých úřadů. Navrhuje se pouze částečná integrace v oblasti ochrany životního prostředí  - „jednotné environmentální stanovisko”. To má být navíc vydáváno mimo vlastní řízení o povolení stavby.  

„Jedná se o návrat k současné podobě stavebních úřadů na obcích a krajích, což  neumožňuje důslednou integraci rozhodování. Na druhé straně je i v tomto modelu možné usilovat o zjednodušení a zrychlení řízení. To by ovšem bylo možné pouze za podmínky, že budou v co největším počtu případů kompetence stavebních úřadů a dotčených orgánů vykonávat tytéž instituce," říká advokát Pavel Černý z kanceláře Frank Bold Advokáti.

Věcnou novelu nyní projednává Legislativní rada vlády.

Pusťte si webinář: Nový stavební zákon a jeho novely. Co přinesou?

Máme největší tým na stavební právo v ČR. Jsme Vaši partneři pro správná rozhodnutí

Obraťte se na nás

O zákoně

Kdo plánuje stavět bytový dům, stráví několik let jen administrativou. Na tom, že povolování staveb je u nás zbytečně složité, se shodují investoři i obce.

Situaci má zlepšit nový stavební zákon, který 14. července 2021 schválil Parlament a účinnost nabude od 1. července 2023. Nová vláda aktuálně připravuje odkladovou i věcnou novelu, které mají posunout účinnost a posléze změnit některé části zákona.

Aktuální informace o chystaném zákonu vám přinášejí Frank Bold Advokáti. Jako spoluautoři původního návrhu zákona jsme přední experti na stavební právo a územní plánování v České republice.

Jaké nejdůležitější aspekty obsahuje nový stavební zákon? Přečtěte si 5 hlavních změn.

Balíček videokurzů

Ztratili jste se v tom, co a kdy přinese nový stavební zákon, s jakými změnami přichází vláda a co Vás v příštích měsících čeká?

Ať už podnikáte ve stavebnictví, působíte v samosprávě nebo třeba jen stavíte dům, za výhodnou cenu Vám nabízíme balíček obsahující aktuální hodinový videokurz, který Vám pomůže se v aktuální situaci zorientovat. Navíc dostanete i podrobné 3hodinové školení o celém novém stavebním zákoně.
více o videokurzech