Cílem nového stavebního zákona mělo být zjednodušení stavebního řízení. Momentálně však není pravděpodobné, že by k němu mělo v blízké budoucnosti dojít. Zákon sice měl od 1. 7. 2023 zavést integrované řízení o povolení staveb, aktuálně předložená novela však tuto úpravu zásadně mění.
Ministerstvo pro místní rozvoj v odůvodnění novely tvrdí, že jeho cílem zůstává zjednodušení a zrychlení povolovacích procesů. Obsahem novely je ale návrat k samostatnému posuzování stavebních záměrů dílčími stanovisky různých úřadů. Navrhuje se pouze částečná integrace v oblasti ochrany životního prostředí - „jednotné environmentální stanovisko”. To má být navíc vydáváno mimo vlastní řízení o povolení stavby.
„Jedná se o návrat k současné podobě stavebních úřadů na obcích a krajích, což neumožňuje důslednou integraci rozhodování. Na druhé straně je i v tomto modelu možné usilovat o zjednodušení a zrychlení řízení. To by ovšem bylo možné pouze za podmínky, že budou v co největším počtu případů kompetence stavebních úřadů a dotčených orgánů vykonávat tytéž instituce," říká advokát Pavel Černý z kanceláře Frank Bold Advokáti.
Věcnou novelu nyní projednává Legislativní rada vlády.
Pusťte si webinář: Nový stavební zákon a jeho novely. Co přinesou?
Kdo plánuje stavět bytový dům, stráví několik let jen administrativou. Na tom, že povolování staveb je u nás zbytečně složité, se shodují investoři i obce.
Situaci má zlepšit nový stavební zákon, který 14. července 2021 schválil Parlament a účinnost nabude od 1. července 2023. Nová vláda aktuálně připravuje odkladovou i věcnou novelu, které mají posunout účinnost a posléze změnit některé části zákona.
Aktuální informace o chystaném zákonu vám přinášejí Frank Bold Advokáti. Jako spoluautoři původního návrhu zákona jsme přední experti na stavební právo a územní plánování v České republice.
Jaké nejdůležitější aspekty obsahuje nový stavební zákon? Přečtěte si 5 hlavních změn.