„Digitalizace, to je ta alfa a omega. Pojďme touto cestou. Myslím si, že současný návrh zákona je špatná cesta. Doufám, že se nám podaří vyzobat ze zákona věci, které dávají smysl, a nebudeme dělat takto masivní změnu,“ řekl předseda Pirátů Ivan Bartoš na půdě mediálního domu Economia v rámci diskuse platformy Urban Leaders Club.
5,5 roku se v Česku v průměru čeká na stavební povolení. Nový stavební zákon má tuto lhůtu zkrátit na jeden rok. Návrh zákona má na jaře projednat vláda, v létě by o něm poprvé mohli jednat poslanci.
Podle Pirátů je možné povolování staveb v Česku urychlit především digitalizací a nový zákon není třeba. „Samotná digitalizace urychlení nepřinese,“ namítá ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (ANO). Podle ní je třeba zavést zcela nový systém. Nový zákon má podle ní zjednodušit stavební řízení a zkrátit jej ze současných v průměru pěti a půl let na rok.
Zdroj: Ihned.cz
Kdo plánuje stavět bytový dům, stráví několik let jen administrativou. Na tom, že povolování staveb je u nás zbytečně složité, se shodují investoři i obce.
Situaci má zlepšit nový stavební zákon, který 14. července 2021 schválil Parlament a účinnost nabude od 1. července 2023. Nová vláda aktuálně připravuje odkladovou i věcnou novelu, které mají posunout účinnost a posléze změnit některé části zákona.
Aktuální informace o chystaném zákonu vám přinášejí Frank Bold Advokáti. Jako spoluautoři původního návrhu zákona jsme přední experti na stavební právo a územní plánování v České republice.
Jaké nejdůležitější aspekty obsahuje nový stavební zákon? Přečtěte si 5 hlavních změn.