Přední organizace zabývající se ochranou životního prostředí kritizují věcný záměr zákona zejména z toho důvodu, že výrazně oslabuje postavení dotčených orgánů, tedy i orgánů zajišťujících, že záměr bude respektovat veřejné zájmy.
„Rozsáhlé stavby mohou mít velké dopady na životní prostředí, lidské zdraví nebo třeba na ohrožené živočišné druhy. Proto je velmi důležité, aby je povolovali odborníci,“ řekl České televizi ředitel organizace Zelený kruh Daniel Vondrouš.
Česká televize o názorech enviromentálních organizací a reakcích ministerstva pro místní rozvoj>>>
Tisková zpráva Zeleného kruhu k návrhu věcného záměru stavebního zákona>>>
Kdo plánuje stavět bytový dům, stráví několik let jen administrativou. Na tom, že povolování staveb je u nás zbytečně složité, se shodují investoři i obce.
Situaci má zlepšit nový stavební zákon, který 14. července 2021 schválil Parlament a účinnost nabude od 1. července 2023. Nová vláda aktuálně připravuje odkladovou i věcnou novelu, které mají posunout účinnost a posléze změnit některé části zákona.
Aktuální informace o chystaném zákonu vám přinášejí Frank Bold Advokáti. Jako spoluautoři původního návrhu zákona jsme přední experti na stavební právo a územní plánování v České republice.
Jaké nejdůležitější aspekty obsahuje nový stavební zákon? Přečtěte si 5 hlavních změn.