Kromě délky získávání stavebního povolení je problémem, kterému může nový stavební zákon zabránit, také tzv. systémová podjatost. “Podle současné úpravy jsou to zaměstnanci obcí a krajů. Zákonitě je v této situaci úředník v trvalém riziku střetu zájmů, protože se dá předpokládat, že bude k zájmům obce či kraje přihlížet. Jde o zdroj neformálního, ale často velice účinného vlivu obecních a krajských politiků na rozhodování stavebních úřadů. Tuto tzv. systémovou podjatost by měl nový stavební zákon zrušit,” říká Pavel Černý.
Celý rozhovor čtěte zde.
Kdo plánuje stavět bytový dům, stráví několik let jen administrativou. Na tom, že povolování staveb je u nás zbytečně složité, se shodují investoři i obce.
Situaci má zlepšit nový stavební zákon, který 14. července 2021 schválil Parlament a účinnost nabude od 1. července 2023. Nová vláda aktuálně připravuje odkladovou i věcnou novelu, které mají posunout účinnost a posléze změnit některé části zákona.
Aktuální informace o chystaném zákonu vám přinášejí Frank Bold Advokáti. Jako spoluautoři původního návrhu zákona jsme přední experti na stavební právo a územní plánování v České republice.
Jaké nejdůležitější aspekty obsahuje nový stavební zákon? Přečtěte si 5 hlavních změn.