Nový stavební zákon (NSZ) se na konci března opět dostal na program schůze Poslanecké sněmovny. Konkrétně se poslanci chystají projednávat “odkladovou” novelu NSZ. Jejím cílem je, aby k 1. červenci 2023 nabyl zákon účinnosti pouze ve vztahu k tzv. vyhrazeným stavbám, tedy dálnicím, železnicím a dalším významným stavbám dopravní a technické infrastruktury. V mezidobí pak má ministerstvo pro místní rozvoj připravit “věcnou” novelu NSZ.
“Odkladová” novela je však podle našeho názoru sepsána způsobem, který může v praxi vyvolat zmatky a nejasnosti. Zjednodušeně řečeno: Hrozí, že si lidé nebudou jistí, na jaké úřady se vlastně při povolování staveb mají obracet, a úřady nebudou mít jistotu, o čem mohou rozhodovat.
Podrobněji je problematika vysvětlena v analýze advokáta Pavla Černého.
Kdo plánuje stavět bytový dům, stráví několik let jen administrativou. Na tom, že povolování staveb je u nás zbytečně složité, se shodují investoři i obce.
Situaci má zlepšit nový stavební zákon, který 14. července 2021 schválil Parlament a účinnost nabude od 1. července 2023. Nová vláda aktuálně připravuje odkladovou i věcnou novelu, které mají posunout účinnost a posléze změnit některé části zákona.
Aktuální informace o chystaném zákonu vám přinášejí Frank Bold Advokáti. Jako spoluautoři původního návrhu zákona jsme přední experti na stavební právo a územní plánování v České republice.
Jaké nejdůležitější aspekty obsahuje nový stavební zákon? Přečtěte si 5 hlavních změn.