5 otázek k odkladu nového stavebního zákona, které by měla vláda zodpovědět

25.3.2022

Nový stavební zákon (NSZ) se na konci března opět dostal na program schůze Poslanecké sněmovny. Konkrétně se poslanci chystají projednávat “odkladovou” novelu NSZ. Jejím cílem je, aby k 1. červenci 2023 nabyl zákon účinnosti pouze ve vztahu k tzv. vyhrazeným stavbám, tedy dálnicím, železnicím a dalším významným stavbám dopravní a technické infrastruktury. V mezidobí pak má ministerstvo pro místní rozvoj připravit “věcnou” novelu NSZ.

“Odkladová” novela je však podle našeho názoru sepsána způsobem, který může v praxi vyvolat zmatky a nejasnosti. Zjednodušeně řečeno: Hrozí, že si lidé nebudou jistí, na jaké úřady se vlastně při povolování staveb mají obracet, a úřady nebudou mít jistotu, o čem mohou rozhodovat.

Podrobněji je problematika vysvětlena v analýze advokáta Pavla Černého.

Čtěte 5 otázek pro vládu k odkladu stavebního zákona >>

Máme největší tým na stavební právo v ČR. Jsme Vaši partneři pro správná rozhodnutí

Obraťte se na nás

O zákoně

Kdo plánuje stavět bytový dům, stráví několik let jen administrativou. Na tom, že povolování staveb je u nás zbytečně složité, se shodují investoři i obce.

Situaci má zlepšit nový stavební zákon, který 14. července 2021 schválil Parlament a účinnost nabude od 1. července 2023. Nová vláda aktuálně připravuje odkladovou i věcnou novelu, které mají posunout účinnost a posléze změnit některé části zákona.

Aktuální informace o chystaném zákonu vám přinášejí Frank Bold Advokáti. Jako spoluautoři původního návrhu zákona jsme přední experti na stavební právo a územní plánování v České republice.

Jaké nejdůležitější aspekty obsahuje nový stavební zákon? Přečtěte si 5 hlavních změn.

Balíček videokurzů

Ztratili jste se v tom, co a kdy přinese nový stavební zákon, s jakými změnami přichází vláda a co Vás v příštích měsících čeká?

Ať už podnikáte ve stavebnictví, působíte v samosprávě nebo třeba jen stavíte dům, za výhodnou cenu Vám nabízíme balíček obsahující aktuální hodinový videokurz, který Vám pomůže se v aktuální situaci zorientovat. Navíc dostanete i podrobné 3hodinové školení o celém novém stavebním zákoně.
více o videokurzech